Macar Parke Modeli Neden Tercih Ediliyor?

Macar Parke Modeli Neden Tercih Ediliyor?

Ev dekorasyon ürün çeşitlerinden olan parkeler, evlerin ve mekânların beton üzerindeki zeminlerine uygulanan kaplama işlemlerine denir. Parkeler günümüzde oldukça yüksek bir kullanım alanına sahip olan dekorasyon malzemeleridir. Çeşitli sayıda desenlere ve renklere sahip olan parkelerin birçok türü ve modeli bulunur. Bu modellerden bir tanesi macar parke çeşididir. Macar parkeler dizilimleri itibari ile diğer parke modellerinden farklılık gösterir. Bununla birlikte bu farklılıklar macar parkenin tercih edilme sıklığını olumlu yönde etkiler.

Macar Parke Modeli

 Genel olarak bakıldığında macar parke çapraz ya da bir başka ifade ile zikzak şeklindeki dizilimlerden oluşan bir parke türüdür. Macar parkeler kırk beş derecelik veya altmış dereceli açılar ile paralel kenar biçimindeki şekiller ile döşenir. Döşeme aksında düz çizgiler oluşturan bu parkeler her çeşit renk ve desene sahip olabilmektedir. Bu parkelerin döşenme tekniğinde genel olarak yapıştırma adı verilen teknik uygulanır. Böylece parkeler zemine daha sağlam bir şekilde döşenmiş olur. Macar parke modelinin aynı zamanda çeşitli varyasyonları mevcuttur. Bu varyasyonların birkaç tanesi chevron, balıksırtı ve herrinbone olarak isimlendirilen varyasyonlardır.

Ev İçerisinde Macar Parkelerin Kullanımı

 Genel olarak zikzak bir dizilime sahip olan macar parke bu dizilimi nedeni ile her mekânda kullanılabilir. Kullanıldığı alana daha klasik bir görünüm vermesi nedeni ile daha çok evlerde kullanıma sahiptir. Evlerdeki odaların zeminlerine kolay bir şekilde uygulanır. Daha çok oturma odalarında ve salonların zeminleri üzerinde kullanılan bu parke modeli evin içerisindeki her oda için uygun bir dizilime sahiptir.

Macar Parke Modelinin Üretimi

 Macar parkeler, kolay işlenebilen ağaçlardan meydana gelen bir hammaddeden oluşur. Bu nedenle üretim aşamasında kolaylıkla ve seri bir şekilde makineler aracılığı ile üretilir. Ahşaba istenilen ebatlarda ve ölçülerde boyut verilmesi sağlanır. Bununla birlikte her çeşit şekil ve desenin oluşturulması sağlanır. Macar parkede ortaya çıkan renkler hammaddesinde kullanılan ağaçların yardımı ile oluşan renklerdir. Bu renk farklılıkları kullanılan ağaçların çeşidine göre değişiklik gösterir. Ayrıca macar parke modelinin üretiminde ileri teknoloji ile oluşturulan makineler kullanılır. Bu makineler vasıtası ile kolay ve hızlı üretim imkanı sağlanır.

Genel Kültür