Mutluluk Çubuğu Nedir Ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Mutluluk Çubuğu Nedir Ve Mutluluk Çubuğu Ameliyatı

Erkeklerin sertleşme sorununa tedavi arayışları tarihte oldukça eski yıllara dayanmaktadır.  Hipokrat dönemlerinde dahi sertleşme sorununa çözüm bulmak için çaba sarf edilmiştir. İlk kez 1936 yılında Bogaras penis içerisine protez uygulama fikrini ortaya koymuştur. 1966 da ise Beheri tarafından penis protez uygulanma şekli belirlenmiş ve modernize edilmiştir. 1973 senesinde ise ilk kez şişirilebilir ve pompalı protez uygulamasına başlanmıştır.  Artık teknolojik gelişmeler ile birlikte piyasada daha işlevsel, doğal sertleşmeye daha yakın olan protez ürünleri bulunmaktadır.

Genel olarak sertleşme sorununda diğer tedaviler başarısız olduktan sonra mutluluk çubuğu önerilir. Sertleşme sorunu yaşayan hasta, tüm tedavileri denemiş ancak cinsel aktivasyon için yeterli bir ereksiyon yetisi geri getirilememiş  ise penil implantları (mutluluk çubuğu ameliyatı) düşünebilir.

Ereksiyon Problemine Neden Olabilecek Sebepler
Sigara kullanımı,
Diyabet hastalığı,
Hipertansiyon,
Fazla kilolar
Uyku problemleri veya uyku apnesi
Tiroid bozuklukları
Uyuşturucu ve yüksek dozda alkol kullanımı
İlaçlar: antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar, hipertansiyon ilaçları
Kazalardan sonra vücutta oluşan hasarlar
Diyabet hastalığı
Kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz 
Mutluluk Çubuğu Nedir?

Penil protez, diğer adıyla mutluluk çubuğu, sertleşmeyi tüm tıbbi tedavilere karşın sağlayamayan hastaların penisleri içine cerrahi yolla konulan bir tıbbi cihazdır. Penisin kesilip yerine bu cihazın takılması durumu söz konusu değildir. Penis sertleşmesini sağlayan tunika albuginea tabakasının içerisine özel silikon benzeri bir maddeden yapılmış cihazın yerleştirilme işlemidir. Penis ile torbanın arasından yaklaşık 4-5 santimlik bir kesi ile penis protezi yapılabilmekte olup dışarıdan anlaşılması oldukça zordur.

Mutluluk Çubuğu Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Sertleşme problemi yaşayan erkek hastaların tedavisinde uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Yapılan diğer tedavilere tam cevap alınamadığı veya hasta uyumu sağlanamadığı takdirde mutluluk çubuğu ameliyatına, cerrahi yönteme başvurulabilmektedir. 

Mutluluk Çubuğu Türleri

Mutluluk çubuğu türleri, şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Daha çok kullanılan mutluluk çubuğu türü olan şişirilebilir yapıda olan cihazlar ereksiyon oluşturmak için şişirilebilir ve ilişki sonrasında ise söndürülebilir. Üç parçalı şişirilebilir mutluluk çubuğu, karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve testis torbası içine yerleştirilmiş bir tahliye vanası ve penis içinde iki şişirilebilir silindir kullanır. Tüm parçaları vücudun içerisindedir. Üç parçalı şişme mutluluk çubuğu en doğal ve sert ereksiyonu oluşturmaktadır fakat herhangi bir diğer implanttan daha fazla arıza oluşturabilecel parçalara sahiptir. İki parçalı şişme implant ise rezervuar gerektirmez ancak üç parçalı implanta göre daha az sert ereksiyon sağlar.

Yarı sert cihazların ise daha az parçası bulunmaktadır daha basit bir cerrahi işlem gerektirir. Fakat penis her daim biraz sert halde bulunur ve kıyafetlerin içinde kontrol etmek zorlaşabilmektedir. Gizlenmek için vücuda doğru bükülmesi gerekmektedir.
Daha fazla bilgi almak ve iletişim için https://www.mutlulukcubugu.com/ adresimize ulaşabilirsiniz.

Sağlık