Online Duty Free Shopta Alışveriş Imkanı

Online Duty Free Shopta Alışveriş Imkanı

Online Duty Free Shopta Alışveriş İmkânı

Ülkemizde ve dünyada uluslararası seyahatlerin belli başlı vazgeçilmez detayları vardır. Söz konusu olan bu detaylar hakkında önemli bir çeşitlilikten bahsedebiliriz. Seyahat şartlarının önemli ölçüde etki ettiği alışverişler belki de bahsi geçen seyahatlerin en anlamlı kısmı olabilir. Bu noktada duty free shop alışverişleri uluslararası yolculuk edenlerin en az bir kere uğrayıp deneyimledikleri alışverişlerdir. Bu alışveriş deneyimlerimin önemli ölçüde pişmanlığa sebep olduğu çoğuları tarafından ifade edilmektedir. Free shoplarla ilgili pek de bilgisi olmayan kişilerin daha büyük şoka uğradığı görülmektedir. Bir free shoptan alınan Marlboro Double Fusion Summer marka karton sigara, gidilen ülkedeki para birimine karşılık daha yüksek bir tutara denk gelebilir. Nitekim yapılan alışverişlerde dikkat edilmesi gereken en önemli detay para birimleri arasında oluşacak farktır. Döviz kurlarının takibi bu açıdan oldukça önemlidir.

Free shoplarda yapılan alışverişlerde vergiden muaf ürünlerin yanı sıra minimum düzeyde vergi ödenen ürün grupları da mevcuttur. Bahsi geçen bu ürün grupları içerisinde tütün grupları oldukça ön plandadır. Satış rakamları en yüksek ürünler arasında Djarum Black de yer almaktadır. Bu ve buna benzer ürünlerin ülke içindeki herhangi bir yerde satış tutarı gerçek durumu gözler önüne serer. Daha ucuz koşullarda alışveriş deneyimi vadeden free shoplar aslında çok daha fahiş fiyatlar üzerinden satış yapmaktadır. Para biriminin farkını hesap etmenin dışında bu mağazalardaki ürünlerin tamamı mevcut yönetmelik üzerinden asıl tutarda satıcıya kâr sağlamaktadır ki bu oldukça yüksek bir kâr oranıdır. Duty free alıverişlerin uygunluk noktasında iyi bir biçimde değerlendirilmiyor olması fark edilmeden yapılan tonla zarar sebep olmaktadır.

Free shoplardaki bu duruma karşılık olarak online free shopların önemli bir açığı kapattığı ortadadır. Havaalanlarındaki durumun üzerine yeni nesil free shop biçimi isteyen herkes için uygun fiyatlar sağlamaktadır. Bir karton Captain Black için piyasada karşılık gelen tutarın altında fiyatlarla perakende alışveriş mümkün hale gelmektedir. Diğer taraftan yapılan alışverişlerde herhangi bir limit söz konusu değildir. Herhangi bir seyahat yapılmaksızın uygun fiyatlara adeta yurtdışından gelen bir tanıdığa sipariş veriliyormuş gibi alışveriş sağlanabilir.

Genel Kültür