PC’den mobile tüm tarayıcıları gizli modda çalıştırma [Nasıl yapılır?]

PC’den mobile tüm tarayıcıları gizli modda çalıştırma [Nasıl yapılır?]

İnternette attığınız her bir adım arkanızda dijital ayak izleri bırakıyor. Bu da kullanıcılara çoğu zaman “reklam” olarak dönüyor. Peki gizli modda internette nasıl dolaşılır?

Özellikle ortak bilgisayar kullanan kullanıcıların tercih edeceği gizli mod, tarayıcıyı kısmen daha özgür kullanmanızı sağlıyor. Yaptığınız aramalar, ziyaret ettiğiniz sayfalar ve sayfaların biriktirdiği “kurabiyeler” bu modda depolanmıyor. Sanki hiç çevrim içi olmamışsınız ya da o sitelere girmemişsiniz gibi oluyor anlayacağınız. Tabii bir şey indirirseniz ya da bir yer işareti belirlerseniz o kalıyor. Ayrıca bu modun tam kapsamlı gizlilik sunmadığını da ekleyelim. Yani internet sağlayıcınız sizi gizli moddayken görebiliyor. İllegal bir şey yapıldığını gözlemleyebiliyor örneğin. Aynı şekilde iş vereniniz de gizli modda sizi takip edebiliyor. Yani bu gizli modun gizliliği siz ve internet siteleri arasında.

Özellikle geçmişinizin görünmesini istemediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz gizli mod aynı zamanda daha tarafsız sonuçlar almanızı da sağlıyor. Örneğin Google veri tabanında tuttuğu dijital ayak izlerinizi size sponsorlu içerik göstermede kullanıyor. Ancak gizli modda bu veriye erişemediği için sunulan içerik de değişiyor. Aynı şekilde örneğin cookie depolama yöntemi sayesinde uçak bileti fiyatlarına bakarken tekrar girdiğinizde öncelikli olarak daha yüksek fiyatların gösterildiğini görebilirsiniz. Bu noktada da gizli mod yine işinize yarayacaktır. Siteye tekrar girdiğinizde hiç girmemiş gibi bir liste sunulacak.

Tarayıcıda gizli mod nasıl açılıyor?

Gizli mod için kısayollar popüler tarayıcılar için aşağıdaki şekilde:

Microsoft Edge – Ctrl + Shift + P
Chrome – (PC) Ctrl + Shift + N
Chrome – (Android) Tarayıcıyı açtıktan sonra Menü ikonuna dokunup “Yeni gizli sekme” diyerek açabilirsiniz.
Firefox – Ctrl + Shift + P
Opera – Ctrl + Shift + N
Safari – (Mac) Cmd + Shift + N
Safari – (iOS) Safari uygulamasında yeni bir sayfa açtıktan sonra sağ alttaki çift pencereye basılı tutup “Yeni Özel Sekme” diyerek açabilirsiniz.

Kaynak: buguncel.com

Teknoloji