Racketlon Nedir

Racketlon Nedir

Günümüzde birçok spor ana sporlardan türemiş veya onlara benzer olarak birkaç kural değişikliği veya oynanış değişikliği ile bir yeni sporlar ortaya çıkmıştır. Birde bu sporlardan farklı olarak birkaç sporun bir araya gelerek oluşturduğu sporlar vardır. Bunlardan biri racketlon dur. Racketlon temel raketli sporlar olan; tenis, squash, badminton ve masa tenisi sporlarının kombinasyonundan oluşan hepsinin oynandığı bir spordur. Raketinizi bir tenis çantası ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Racketlon’da bu dört sporu sırayla oynarsınız, takımlı halde oynanır. Racketlon diğer spor dallarına göre farklı ve ilgi çekici bir spordur en başta 4 sporun aynı anda bir spor içinde yapılması zaten ilgi çekici bir özelliktir. Bu yüzden şu an Dünya’nın en hızlı büyüyen sporu olarak tanınmaktadır. 1980’li yıllarda Finlandiya ‘da çıkan bu spor günümüzde 30 üye ülkeye sahiptir. Bu ülkeler tarafından da çok sevilen spordur Racketlon sporunun kendine has bir kuralı yoktur içinde bulundurduğu sporların kuralları geçerli ve bu kuralların bütünüdür. Her raketli sporda 1 set toplam 4 set oynanır ve puanlandırma bunun üstünden yapılır. Masa tenisi ile başlar tenis ile biter.

Racketlon Nasıl Oynanır?

Bütün raketli oyunların oynanışı ve kuralları farklı ve kendilerine has özellikleri vardır. Racketlon ise bu kural ve oynanışların bütünüdür. Racketlon, oynanmaya başlanırken önce masa tenisi ardından squash sonra badminton ve son olarak tenis oynanır. Her maçta bir set oynanır ve 21 olana kadar oynanır.

Masa tenisi, badminton ve teniste 11 de taraflar değişinilir ve oyuna devam edilir. Öncelikle servis atılacak takımı belirlemek için yazı tura atılır. Ardından masa tenisinin ilk servisi ile maçlar başlar. Servisler soldan sağ atılır fakat masa tenisi hariç, masa tenisinde sağdan başlar. 11 e kadar oynanır on birde taraflar değişilir ve devam edilir 21 olunca squash a geçilir. Bu şekilde devam edilerek en sonda tenis müsabakası yapılır ve puanlama yapılır son olarak ise kazanan takım açıklanır. Bu süreçte her sporda kendi kuralları olmasının yanı sıra puanlama racketlon a göre ve ortalama yapılır.

Spor