Tenis Kıyafeti Özellikleri Seçimi Nasıl Etkiler

Tenis Kıyafeti Özellikleri Seçimi Nasıl Etkiler

Dünya üzerinde yüzlerce sporseverin ilgili olduğu birçok spor dalından bahsetmek mümkündür. Bu anlamda çeşitli coğrafyalara kültürlere göre zamanı çok eskilere dayanan spor türleri gelişmiştir. Bahsi geçen örnekler arasında tenis de yer almaktadır. Daha önce de ifade edildiği üzere tarihsel geçmiş bir spor dalı için oldukça önemli bir değerdir. Özellikle tenis için de tarihsel geçmiş açısından önemli değerlendirmeler yapmak mümkündür. Tenis ekipman açısından oldukça gelişmiş bir spor dalıdır. Geçirmiş olduğu tarihsel süreç düşünüldüğünde ekipman anlamında da büyük bir değişim yaşanmıştır. Bu anlamda müsabakalarda giyilen kıyafetler de önemli bir örneği teşkil etmektedir. Tenis kıyafeti diğer ekipmanlar gibi büyük bir önem taşımaktadır Bu sebeple tenis kıyafeti özellikleri kıyafet seçerken dikkat edilmesi gerekenler spor dalında önemli bir yer tutar.

Tenis kıyafeti özellikleri açısından kadınlar ve erkekler için farklı değerlendirmeler yapmak mümkündür. Erkekler genelde tişört ve şort birleşimi ile sahalara çıkmaktadır. Kadınlar için ise alt giyim noktasında daha farklı seçenekler vardır. Kadın alt giyiminde etekli şortlar sıklıkla rastlanılan seçenekler arasında yer alır. Bunların dışında elbise ve tulumlar da tenis kıyafetleri içerisinde değerlendirilir. Herhangi bir kombinasyon olması dışında tenis kıyafetlerinin fonksiyonelliği ön plana çıkmaktadır. Bu açıdan çok fazla terlemek mevzu bahis olduğu için nem konusunda tolore edebilecek kumaşlardan kıyafetler seçmek gerekir. Daha pamuklu giysiler bu anlamda başarılıdır. Diğer taraftan tenis kıyafeti seçimi noktasında renkler de oldukça belirleyicidir. Nitekim tenis maçları genellikle açık kortlarda düzenlenir. Bu sebeple güneşe maruz kalma durumu bir hayli etkili olmaktadır. Bu sebeple beyaz giysiler tercih etmek tenis oyuncusunun daha rahat etmesi için bir fırsat ortaya çıkarır.

Tenis kıyafeti özellikleri açısından dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da teri belli etmemesidir. Bu açıdan renk ve kumaş tenis kıyafeti seçerken iyi değerlendirilmelidir. Tenis kıyafetine dahil edilebilecek diğer elementler de ayakkabı ve çoraptır. Ayakkabı ve çorap seçimi özellikle zeminin özelliğine göre belirlenmektedir. Örneğin toprak zeminli tenis kortlarında çok fazla nem olacağı için kayma durumu sıkıntı yaşatır. Bu sebeple balıksırtı modelli ayakkabılar daha fonksiyoneldir. Aynı sebebe bağlı olarak çorap seçimi de pamukludan yana yapılmalıdır.

Spor