Tenis Oyuncusu Olmak İsteyen Bireyin Tenis Hakkında Bilmesi Gereken Bilgiler

Tenis Oyuncusu Olmak İsteyen Bireyin Tenis Hakkında Bilmesi Gereken Bilgiler

Tenis, tüm dünyada hâkim olan ve 19.yüzyıldan beri varlığını sürdürmekte olan bir spordur. Kökeni neredeyse Fransa’da başlamış ve “Avuç İçi Oyunu” olarak isimlendirilirdi. Tenis sporu raket ve top ekipmanlarının yardımı ile oynanmakta olan bir spor dalıdır. Tenis sporcuları, içi boş olan lastik bir topa raket ile vurması dahilinde tenis sporunun oynanışı gerçekleşir. Tenis sporunda kurallar gereğince de olmak üzere en fazla puanı maç sonunda kazanan takım maçı ya da oyunu da kazanmış olur. Tenis maçları “Kort” olarak isimlendirilen sahalarda oynanır. Tenis maçlarında 2 adet takım bulunur. Bu takımlardaki oyuncu sayısı ise en az 1 ve en fazla 2 kişidir. Maç içinde oynayacak olan toplam oyuncu sayısı ise en fazla 4 ve en az da 2 kişidir. Bu sayıların altında veya üstünde oyuncu ile maç yapılması ya da tenis oynanabilmesi kural ihlalleri arasında bulunur. Tenis sözcüğünün kökeni ise Anglo-Fransa’ya dayanmaktadır. Bir bireyin tenisi öğrenmesi için zaman ise standart bir ölçüdedir. Kişiden kişiye değişim gösterebilmek ile beraber 15 ile 20 saat arasında farklılık gösterir.

Tenis Sporunun Dünya Üzerindeki Gelişim Süreci Nasıldır?

Tenis sporunun kökeni ve ilk nerede başladığı konusunda tam olarak kesin bir bilgi kaynağı yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre Antik Roma döneminde çıplak el veya eldiven yardımı ile tenise çok benzeyen ve “Trigon” olarak isimlendirilen bir oyun oynanıyordu. Farklı bir kaynakta bulunan görüşe göre ise ilk kez Meksika’da oynanmış olan bir spor dalıdır. Meksika’da Toltec yerlileri tarafından tenis gibi ya da tenisin aynısına benzeyen bir oyun oynandığı görülüp, kaynaklar arasında yer almıştır. Bugünkü tenisin kökeni ise Fransa’ya dayanır. Zamanla İngiltere, Rusya ve farklı ülkelere de tenisin yayılım göstermesi ile tenis sporu tüm dünyada hâkimiyet kurmuş olan, olimpik bir spordur.

Tenis Maçlarında Servis Atışının Gerçekleştirilmesi

Teniste servis atışının yapılması aynı zamanda üstten vuruş anlamına da gelmektedir. Bir elde top ve diğer elde de raket olması gerekir. Topun kol yüksekliğinden belirli bir ölçüde yükseğe atılarak, raket ile topa vurularak atış gerçekleştirilir. Bu atışın doğru ve başarılı gerçekleştirilmesi ile maç başlar. Servis atışını yapan oyuncunun 2 kez servis atışı yapabilme hakkı vardır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor