Tenis Spor Dalı Hakkında Bilgiler

Tenis Spor Dalı Hakkında Bilgiler

Tenis, dünya çapında ve olimpik olan bir spordur. Tenis, 2 takım ile oynanmak ile beraber takımlar en az 1 ve en fazla 2 kişiden oluşabilirler. Tenis sporu ekipmanlarından olan raket ve içi boş, lastik olan tenis topu ile oynanır. Tenis topları genellikle majör olarak sarı renkte üretilir. Sarı renginin dışındaki renklerde de tenis topu kullanılmaktadır. Fakat sarıdan farklı olan tenis topları, tenis camiasınca çok fazla tercih edilmemektedir. Tenis maçlarında kurallar gereğince olmak üzere maç sonunda en çok puanı toplayan takım maçı da kazanmış olan takımdır. Tenis maçlarındaki sayı düzeni ise daha çok tek sayılardan oluşmaktadır. Her ülkenin kendine özel tenis federasyonu olmak üzere en yüksek tenis yönetim birimi ise Uluslarası Tenis Federasyonu’dur. Tenis maçlarında her yaştan, her cinsiyetten, her ülkeden ve her seviyeden oyuncu bulundurulabilir. Belirli bir yaşa sahip veya belirli bir yaşın üzerinde olan tenis oyuncuları için ise farklı turnuvalar düzenlenmektedir.

Tenis Maçlarının Oynandığı Sahalar

Tenis maçları, kort adı verilen sahalarda oynanan bir spordur. Kort sahaları, tenis sporuna dair özel olan sahalardandır. Profesyonel olan bir tenis kortu dikdörtgen bir biçimdedir. Kort ölçülerinin baz alınması kaydı ile kortun en ortasından file ya da ağ gerilir. Bu file, yüksek bir file olmalıdır. Toprak, çim, sert yüzey, halı saha ve sentetik türde olan kort sahası çeşitleri vardır. Tenis kortları yavaş komutu ile tanımlanmaktadır. Sert yüzey ve çimden oluşan sahalarda ise daha hızlı bir komuta sahip olan yüzeylerdendir.

Türkiye Tenis Federasyonu Hakkında

Türkiye Tenis Federasyonu veya kısaltılmış hali ile TTF, Türkiye’de tenis sporunun yönetim birimidir. Türkiye Tenis Federasyonu neredeyse cumhuriyet ile yaşıt durumdadır. 1953 senesinde kurulmuş olan bir federasyondur. Başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. Ankara ve İstanbul illerinde şubesi bulunan federasyonun aynı zamanda İzmir’de de şubesi ve tesisi bulunmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun merkez ve resmi şubesi ise Ankara’da yer almaktadır. 2004 senesinde Türkiye Tenis Federasyonu, özerk bir yapıya kavuşmuştur.

Spor