Twitter, Futbolcu Memphis Depay’ın İsmini Yazanları Engelliyor

Twitter, Futbolcu Memphis Depay’ın İsmini Yazanları Engelliyor

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi tarafından kullanılan günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından Twitter, Hollandalı futbolcu Memphis Depay’ın ismini nedeni bilinmeyen bir şekilde yasakladı.

Gündem listesine ilk sıralardan giren olaya göre Twitter, futbolcu Depay’ın ilk adını (Memphis) yazarak tweet atan kullanıcıları bir süreliğine yasaklıyor. Ortada hiçbir sebep yokken Twitter’ın neden böyle bir şey yaptığı ise merak ediliyor.

Twitter’da ‘memphis’ yazarak tweet atanların hesabı 12 saat boyunca yasaklanıyor:

twitter

Twitter’da ‘memphis’ yazarak tweet atmaya cesaret eden onlarca kullanıcı, paylaşımlarının neredeyse anında kaldırıldığını ve bu sözcüğü paylaştıkları için hesaplarının engellendiğini bildirdi. Bu sözcüğü paylaşanların hesabının 12 saat boyunca yasaklı kaldığı aktarılıyor.

Olayın Twitter’da gündem olmasının arından Hollandalı forvet oyuncusunun formasını giydiği Olympique Lyonnais kulübü de duruma el attı. Kulübün ABD hesabından Twitter’ın resmi hesabı etiketlenerek yapılan paylaşımda “Hey, Twitter – Onun [Memphis Depay] hakkında konuşabilir miyiz?” ifadelerine yer verildi.

‘Memphis’ kelimesi, Twitter kullanıcılarının yeni eğlencesi oldu:

‘memphis’ kelimesinin Twitter kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sebepsiz yere yasaklanması, Twitter ahalisinin yeni eğlence kaynağı oldu. Gerek ülkemizden gerekse dünyanın dört bir yanından birçok kullanıcı, bu kelimeyi diğerlerine yazdırarak birbirini trollemeye başladı.

Öte yandan bazı uyanık kullanıcılar, kelimedeki belirli harfleri değiştirerek veya ismi büyük harflerle yazarak Twitter algoritmasını kandırmayı başardı. Twitter’ın ‘Memphìs’ ve ‘Memphis’ gibi yazımları engellememesi ise dikkat çekti.

Kaynak: birguncel.com

Teknoloji